Co jste možná nevěděli o svíčkách

Co jste možná nevěděli o svíčkách

Svíčky jsou jedním z nejoblíbenějších doplňků pro vytváření příjemné atmosféry v mnoha domácnostech po celém světě. Základní složkou svíčky je knot vyrobený z bavlny nebo jiného materiálu, který hoří a vytváří plamen. Hlavní a bezesporu nejdůležitější částí svíčky je však vosk, který knot obklopuje. Je-li vystaven teplu plamene knotu, taje, udržuje knot hořící, a tak vzniká příjemné světlo a teplo.

Tolik základní informace, které pro Vás zřejmě nejsou žádným překvapením. Víte však jaké jsou rozdíly mezi vosky, ze kterých se svíčky vyrábí a jaké mají vlastnosti? Jaká svíčka hoří déle a jak může ta správná svíčka podpořit Váš záměr a zlepšit Vám náladu?

Materiál a hoření

Svíčky bývají vyrobeny z různých materiálů - z ropného parafínu, palmového, včelího nebo sójového vosku. Každý materiál má své vlastnosti i výhody. Parafínové svíčky jsou nejběžnější a nejlevnější, jejich zpracování i hoření má však negativní ekologický dopad. Svíčky z přírodních vosků hoří bezesporu čistěji a pomaleji. Například bod tání sójového vosku, který jsme si vybrali pro naše přírodní svíčky, je jen 55°C a parafínu více než 80°C! Sójový vosk je přírodní, obnovitelná, biologicky rozložitelná surovina, která je maximálně šetrná k životnímu prostředí. Je prokázáno, že sójové svíčky vypouštějí při hoření daleko méně emisí, vytváří čistý a bezbarvý plamen a obvykle hoří mnohem déle než parafínové svíčky stejné velikosti. Šetří tak nejen Vaše zdraví, ale i peněženku.

Péče o svíčku

Pokud chcete prodloužit životnost jakýchkoliv svíček, mějte na paměti několik zásadních tipů. Svíčky by měly na jedno zapálení hořet po dobu, která odpovídá průměru svíčky (asi 1 hodina na 2,5 cm průměru). Obecně platí, že svíčka by měla hořet minimálně po dobu, než se rozpustí vosk po celém jejím horním povrchu. Předejdete tak „tunelovému efektu“, nerovnoměrnému tání vosku a neefektivnímu využití svíčky. Je též důležité udržovat knot krátký, aby nedocházelo k nadměrnému kouření a špatnému hoření svíčky. Knot vždy před dalším zapálením sestřihněte na délku 0,5 – 1 cm dle velikosti svíčky (před zapálením vždy odstřihněte „bambulku“ na konci knotu).

Vůně a záměr

Použití vůní ve svíčkách má více než tisíciletou tradici. Již starověké civilizace používaly vonné oleje a byliny, které při hoření svící vytvářely vůně pro náladu i rituální účely. Výroba vonných svíček je i dnes uměním, které zahrnuje smíchání správných složek ve správném poměru. Při hoření musí svíčka dostatečně silně prosytit vzduch vůní pro tu správnou atmosféru, uvolňovat esenci ve správném
poměru k hoření a tání vosku a rozhodně se nesmí přehřívat. Navíc ne všechny vonné esence ve svíčkách jsou přírodního původu a jen málo svíček k provonění prostoru používá 100% přírodní esenciální oleje. Vyberte si to nejlepší pro Vás, Vaše zdraví, přírodu i životní prostředí. Naše vymazlené směsi CALM, ENERGY a JOY v přírodních sójových svíčkách navíc podpoří Váš konkrétní záměr a zlepší i Vaši náladu.

Svíčky jsou krásným a jednoduchým způsobem, jak vytvořit téměř okamžitě příjemnou atmosféru a dodat prostoru i vlastní náladě ten správný podnět a směr.